0.25mm Diameter Fast Response Mineral Insulated Thermocouple with Bare Leads - Type K
Cambiar moneda
Please use our custom sensor forms to submit your requirements for various lengths of MI and Cable lengths.
Need Your Temperature Sensor calibrated? |
Traceable to ISO17025 (UKAS) calibration standards, Labfacility offer a choice of a 3 or 5 point traceable calibration using our in-house calibration facility, you can select any temperature points between -10°C & +200°C. Please be aware that if you add a calibration option to your order you will be contacted regarding delivery information. |
|---|
| Description Générale | Highly flexible, sheath can be bent/formed to suit many applications and processes |
|---|---|
| Type de capteur | Type K IEC STYLE probes 0.25mm |
| Thermocouple Junction | Single element, junction insulated or grounded |
| Longueur de la sonde | 100mm / 150mm / 250mm |
| Matériau de la gaine | Stainless steel 316 sheath |
| Type de pot | 500mm PFA insulated twin twisted IEC - 7/0.2mm |
| Type de résiliation | Bare Leads |
| Range | Sensor range -40 to +260°C |
| Important Information | A 1%+ Length Tolerance applies |
Nous expédions dans le monde entier et vous pouvez utiliser votre propre compte transporteur (UPS, DHL, FedEx) en sélectionnant cette option lors du paiement.
Veuillez indiquer votre numéro de compte transporteur dans les notes de commande afin d'éviter tout retard d'expédition.
Nos frais de livraison sont calculés par zone, selon les tarifs de notre transporteur. Cliquez ici pour consulter l'intégralité de nos conditions de livraison, ou sélectionnez votre pays dans le menu déroulant lors du paiement pour obtenir un devis précis.